Нагласи на българите спрямо изборите за Европейски парламент (април 2019)
Практически паритет между двете големи партии с минимална преднина на БСП. ВМРО с реални шансове за представителство в Европейския парламент. 38% от българите или малко над 2 милиона декларират, че със сигурност ще гласуват на предстоящия вот.
Реализация на изследването: „Тренд“
Източник на финансиране: Вестник „24 часа“
Размер на извадка: 1008 ефективни интервюта на възраст 18+
Представителност: За пълнолетното население на страната
Метод на регистрация: Пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“
Период на провеждане: 5-12 април 2019 г.
Тип извадка: Двустепенна гнездова извадка след предварителна стратификация по региони
Размер на статистическата грешка: ±3.1%
За 56% от пълнолетните български граждани предстоящите избори за Европейски парламент са важни, като за 16% са изключително важни, а 40% ги определят по-скоро като важни. Само за 13% изобщо не са важни.
38% или малко над два милиона българи декларират, че със сигурност ще гласуват на предстоящите избори, докато 31% са по-колебливи, заявявайки, че по-скоро ще гласуват. Най-ниско участие се наблюдава сред най-младата възрастова група (18-29 г.), като само една четвърт от тях със сигурност ще гласуват.
43% са твърдо решилите за кого ще гласуват, докато 30% все още не са, като привържениците на ГЕРБ и БСП са най-силно убедени във вота си в сравнение със симпатизантите на другите формации.
Скандалите около апартаментите в последните няколко седмици са нанесли видима имиджова щета върху основаната управляваща партия. В сравнителен план между изследването на „Тренд“ през март и това през април, ГЕРБ губи 3% от своята подкрепа сред гласуващите, докато БСП успява да задържи нивата си и дори минимално да покачи своите електорални стойности. Твърдо на трета позиция остава ДПС с 12,7% от гласуващите.
Най-голям дял от електората на Обединени патриоти се ориентира към ВМРО за предстоящите избори за Европейски парламент. 5,5% от гласуващите биха предпочели тяхната листа, което ги доближава силно до бариерата за представителство в ЕП, която е 5,88%.
Демократична България също запазват шансове за представителство, но при тях не се отчита тенденция на ръст в подкрепата.
Сред останалите партии и коалиции не се наблюдава съществена динамика спрямо проучването ни през март, а разпределението сред гласуващите е следното: Воля (3,6%), „Атака“ (2%), „Възраждане“ (1,3%), НФСБ (1,3%) и Коалиция за България (АБВ) с 1,3%.
4,5% от всички гласуващи пък заявяват, че ще отбележат опцията „не подкрепям никого“.
Данните на „Тренд“ от проучването през април отразяват моментната картина на обществените нагласи към момента на приключване на теренната работа и не са прогноза за изборния резултат.
„Тренд“ носи отговорност за данните и интерпретацията, публикувани на сайта и официалната си страница във Фейсбук, но не и за по-нататъшното избирателно публикуване или интерпретиране от трети страни.